לינקים – מה לעשות ומה לא לעשות בגוגל

גוגל מזהירה – שימוש לא הולם בלינקים

# מה הייתה כוונת המשורר?

אם הכוונה העיקרית בהפצת תוכן הינה על מנת להרוויח קישורים, גם הכותבים וגם המו"לים מסתכנים בקנס של גוגל –
גוגל הוציאה אזהרה לכל המפיץ או מוציא לאור תוכן דרך התאגדות או דרך כל אמצעי אחר בקנה מידה גדול: היזהר מהקישורים שלך.
גוגל הוציאה תזכורת לאלו אשר מייצרים ללא השגחה, תוכן משוכפל במקומות, אלו עלולים לבצע עבירה נגד חוקי הקישורים של גוגל.

# לא לתוכן שיווקי המכוון ללינקים, מזהירה גוגל

גוגל מסבירה שזה לא נגד הפצת מאמרים באופן כללי, אך במידה והפצת התוכן נעשית על מנת להרוויח קישורים, אז תהיה בעיה.
מתוך גוגל פוסט –
גוגל לא תמנע תכנים במקרים של העברת מידע למשתמש, העשרת קהל של אתרים אחרים או הבאה למודעות לרעיון או לעסק שלך. בכל אופן, עבירה על מדיניות גוגל לגבי מדריך הקישורים, הינה כאשר הכוונה העיקרית בבנייתם בקנה מידה גדול, מתבצעת לשם ניתוב חזרה לאתרו של הכותב…
גוגל תנקוט באמצעים נגד אתרים אשר יוצרים תכנים על מנת להרוויח קישורים, מהסיבה שהתנהגות זו רעה לרשת כולה. כאשר בניית קישורים נעשית קודם, איכות המאמרים נפגמת ויוצרת חווית גלישה לא טובה למשתמש.
אלו אשר מטמיעים תכנים על מנת להרוויח לינקים, בייחוד דרך מו"לים מכובדים, מרוויחים את אחת הדרכים הטובות ביותר לקבלת דרוג טוב.

# סימן אזהרה

מה ישפיע על גוגל לחשוד שיתכן שמדובר בתכנים אשר עוברים על חוקי הקישורים, כאשר היא בוחנת הפצת תוכן בקמפיינים?
שוב מתוך גוגל פוסט:
מילוי מילות מפתח במאמר להעשרת לינקים לאתר שלך.
כאשר אותו המאמר מפורסם בהרבה אתרים שונים או לחלופין הרבה אתרים משוכפלים בכמה אתרים גדולים שונים.
שימוש או העסקה של כותבי תוכן ללא ידע בתחום בו הם כותבים.
שימוש בתוכן מועתק או דומה במאמרים שונים או לחלופין שכפול מאמר שלם באתר שלך.

# הישאר מוגן!

ישנן שתי דרכים בטוחות להתרחק מבעיות לאלו אשר מפיצים תוכן:
שימוש בתג " nofollow " (קישור לא עוקב דירוג), בלינקים מסוימים או תג "canonical" (תג הולם את הכללים) בדף עצמו.
" nofollow" מונע מלינקים חופשיים לעבור לבדם בדירוג הנקודות. עפ"י גוגל, התנהגות הולמת את הכללים הינה לא לאפשר לשום קישורים בדף לעבור בדרוגים.

# מול״ים עלולים להענש גם כן

חשוב לציין שהזהרה של גוגל לא רק מכוונת למפיצים אלא גם למו"לים, אשר עלולים למצוא עצמם בבעיות מול גוגל במידה ולא ישגיחו כראוי על התוכן היוצא לאור.
מתוך גוגל פוסט –
כאשר גוגל תאתר אתר אשר מפרסם מאמרים עם קישורי ספאם, זה ישנה את דעתה על האתר כאתר איכותי וישפיע על דירוגו.
אתרים אשר מקבלים ומפרסמים מאמרים בעלי קישורי ספאם, צריכים לבחון אותם בזהירות ולשאול שאלות כגון: האם אני מכיר את האדם הזה? האם המידע שלו תואם את הקהל שלי באתר? האם המאמר שהגיע אליי מכיל תוכן שימושי? במידה והמאמר מכיל קישורים שעלולים להיות ספאם, האם נוספו לקישורים תג "nofollow "?
במילים אחרות, הפצת תוכן אשר לא עומד במדיניות הקישורים של גוגל, עלולה לגרום לבעל האתר לקבל קנס מגוגל.

# כל זה לא ממש חדש לנו – אז מה קרה חדש?

האזהרות של היום, באופן כללי, הינן אותן אזהרות של יולי 2013 לגבי קישורים בקנה מידה גדול של "פוסט אורח", פרסומי עיתונות והודעות לציבור ושל נותני החסות לתכנים. אך האזהרות החדשות מתמקדות בהתאגדויות וזאת בשל בעיות שהתעוררו לאחר חקירתו של מנוע החיפוש בחודש האחרון. (מאי 2017)
באופן כללי, מדיניות מנוע החיפוש של גוגל הינה, לא לכתוב ספאם או במקרים של חשד לספאם, אלא אם כן הכתיבה היא על נושא אשר משמעותי ומוכר מאד לציבור.
זה אומר, קיבלנו המלצה אותה היה שווה לבדוק לעומק, לגבי מספר עסקים אשר עושים שימוש יחד במאמרים, כהתאגדות על מנת להרוויח דירוג. עסקים אלו ביצעו מהלכים פוטנציאליים לעבירות משמעותיות, נגד חוקי הקישורים של גוגל. גוגל ציינה בפניהם פעמיים בסוף השנה שעברה, בדבר ביצוע העבירה, אך הם לא עשו דבר. החברה ממנה קיבלנו המלצה לבדיקת העסקים, הינה חברה מתחרה להם, אשר חששה ורצתה לדעת אלו מהלכים מקובלים ואלו לא.
היו דוגמאות למאמרים משוכפלים אשר הופצו באתרי חדשות לציבור. המאמרים לעיתים קרובות הכילו המון קישורי "anchor text" (טקסט עוגן) וזאת על מנת להרוויח דירוג. קישורים אלו לא נחסמו ידנית מלעבור בניקוד הדירוגים.
תגובתה של גוגל הייתה, שהם מודעים שישנן בעיות עם זה והם פועלים על מנת לשפר דברים.

# בקיצור – הכן את ביתך?

עכשיו, כאשר הגיע הפוסט מגוגל, חברות הפצת התוכן והמו"לים ישגיחו בחכמה ויעקבו אחר ההמלצות החדשות. כאשר גוגל הוציאה המלצות לגבי "פוסט אורח" בינואר 2014, ההמלצות יושמו לעיתים קרובות לאחר שמנוע החיפוש נקט פעולה נגד עוברי החוק, מספר חודשים לאחר מכן.
מנקודת מבט של מפיץ, אני ממליץ לקחת ברצינות את הפוסט שגוגל הוציאה היום:
אם קישור הוא על מנת לחזק את האתר שלך ואתה הוא זה שמייצר את רוב החיזוקים באתר, האם זה מקדם את הרושם על האתר שלך? העצה הכי טובה שלנו לבניית קישורים הינה, התמקדות בשיפור התוכן וכל השאר, הקיים באתר שלך כולל קישורים (לא יעדים של משחקי מילים).

בשורה התחתונה – אתה יודע כאשר אתה מעלה תוכן על מנת להרוויח קישורים. אם כך הדבר, כדאי שמפיצי התוכן שלך יטמיעו את התג-nofollow  או canonical ובמידה ואינך יכול, כדאי שתשקול להציב באתר שלך "כלי לדחיית קישורים " מגוגל.

אני הייתי מציע להטמיע nofollow או  canonical כהמלצת גוגל, במידה ואתה מוצא שההפצה בקנה מידה גדול מחזירה לך קליקים ישירים ופרסום לאתר.
חשוב לציין שלא מדובר באיסור להפצת תוכן בעל קישורים, אשר מקבלים קרדיט ומנותבים חזרה לאתר המקורי. למעשה יש לנו המון תוכן כזה במנוע החיפוש.
דברים אלו מעניקים תחושת ביטחון מגוגל כאשר אנו מוציאים לאור תוכן מקורי, זה לא אותו סוג התוכן אשר משוכפל ומופץ לציבור. בנוסף, יש עורכים אשר מקדישים זמן משמעותי בעבודה מול הכותבים ומול התוכן, על מנת לוודא אם התוכן איכותי לציבור ואנו כן שמים דגש על לינקים אשר לא נחוצים לציבור.