חוויית הדף: הפרמטר החדש של גוגל

חוויית הדף: הפרמטר החדש של גוגל

לקראת סוף מאי גוגל השיקה את "Web Vital" (מדדי הרשת) – קבוצה של מדדים המאפשרים להעריך את מהירות עליית האלמנטים בדף ולכמת את חווית המשתמש של אתרי אינטרנט שונים. שבוע לאחר מכן, הכריזה גוגל כי היא תשלב מדדים אלה בעדכון האלגוריתם בדרכים שונים על מנת לדרג ולשפוט אתרים, בהתבסס על חוויית המשתמש המוצעת בהם. עדכון זה צפוי להיטמע במנוע החיפוש במהלך שנת 2021.

חוויית המשתמש מקבלת משמעות רבה יותר
בשנת 2010, גוגל הכריזה לראשונה על הוספת הפרמטר של מהירות האתר בשקלול הנתונים לצורך דירוגו במנוע החיפוש. בשנת 2018, המשיכה גוגל לשלב פרמטר זה גם בתוצאות החיפוש של תוצאות האינטרנט בטלפונים ניידים. כעת, היא הכריזה כי העדכון החדש יעשה שימוש במגוון רחב של פרמטרים, חלקם חדשים וחלקם פרמטרים שהתעדכנו, והם משולבים עם מאפיינים אחרים המשפיעים על חוויית המשתמש, כדי לייצר את עדכון האלגוריתם החדש – "חוויית הדף".

מהי בעצם חוויית דף? בעולם מושלם הייתם לוחצים על לינק בתוצאות החיפוש והדף המבוקש יופיע מיד. אך, כפי שכולנו יודעים מדובר בחלום ורוד בלבד שאינו קשור למציאות. לאורך השנים, משקלם של דפי האינטרנט רק עלה, כמו גם הפופולריות של קוד ג'אווה סקריפט, ההופך את הדף למסורבל ומורכב יותר ולכן טעינתו נמשכת זמן רב. אפילו האינטרנט המהיר, הטלפונים והמחשבים רבי העוצמה שבהם אנו עושים שימוש כיום, לא מצליחים להאיץ את טעינתו של דף האינטרנט הממוצע. נוסף לכך, לעיתים טעינת הדף עצמה עשויה להפוך לחוויה די מלחיצה, משום שהדפים משתנים תוך כדי טעינתם, ועשויים להוביל להחמצת כפתור או לינק שנע על גבי הדף.

במשך השנים האחרונות ביצוע אופטימיזציות לדפים התמקד בשיפור מהירות הטעינה של הדף. אך, טעינה מהירה היא רק חלק מהמשוואה, וקיים פן נוסף בחוויית הגולש שקשה יותר להגדיר ולכמת. מדובר בדרך שבה המשתמש חווה את תוצאות האופטימיזציה. יתכן, שהאתר יהיה מהיר מאד על פי כל המדדים, אך בפועל לא יעניק למשתמש את החוויה של תפעול מהיר. לפיכך, הגיע הזמן לבחון לעומק את "חווית הדף" (Page Experience).

לדבריה של גוגל: "חוויית דפי אינטרנט נהדרת מאפשרת למשתמשים לבצע פעולות רבות יותר, ולהיות מעורבים יותר בפעילות בדף. לעומת זאת, חווית שימוש פחות טובה, עשויה להוות מכשול בפני המשתמש באיתור המידע המשמעותי בדף זה".

נסו את Web Vitals
בתחילתו של חודש מאי 2020 הודיעה חברת גוגל על השקת "Web Vitals" (מדדי הרשת). פלטפורמה הכוללת קבוצה של מדדים המסייעים לכל אדם לשפר את חוויית האתרים שלו. בתוך קבוצת המדדים הזו, ישנה תת־קבוצה שבה מומלץ לכל בעל אתר להתמקד. קבוצה זו מכונה "Core Web Vitals" (מדדי הליבה של הרשת). על פי גוגל "מדדי הליבה של הרשת היא קבוצה של מדדים ממוקדי לקוח, הרלוונטיים לעולם האמיתי, שמאפשרים לכמת בצורה מספרית כמה מההיבטים המרכזיים בחוויית המשתמש".

כל אחד ממדדי הליבה הללו, בוחן קטע מסוים בפאזל המרכיב את חוויית העמוד. שילובם יחדיו עוזר הן לגוגל והן למנהל האתר להבין את חוויית השימוש מנקודת ראותו של המשתמש באתר זה. מדדי הליבה זמינים בכל אחד מהכלים מבית גוגל, המודד את חוויית העמוד.

מדדי ליבה אלה ימשיכו להתפתח, ויתכן שעד שיושק האלגוריתם המעודכן יתווספו מדים חדשים. נכון לשנת 2020, גוגל הגדירה את שלושת מוקדי הבדיקה הבאים:
1. טעינה
2. אינטראקטיביות
3. יציבות הדף מבחינה חזותית

מוקדי בדיקה אלה מתבטאים במדדים הבאים בהתאמה:
1. LCP ראשי תיבות של "טעינה והצגה של רכיב התוכן הגדול ביותר": מדד זה מציין את משך הזמן שלוקח לרכיב הגדול ביותר בדף להיטען.
2. FID ראשי תיבות של "עיכוב בקבלת הקלט הראשון": מדד זה מציין את משך הזמן שלוקח לדף להגיב לאחר אינטראקציה ראשונה שיוזם המשתמש (למשל, לחיצה על כפתור בדף).
3. CLS ראשי תיבות של "הסטת פריסה מצטברת": מדד זה בוחן את אחוז השינוי בדף המושפע על ידי גלילה. כלומר, האם ישנם אלמנטים הנעים ממקום למקום על המסך?

מדדי הליבה החדשים מיועדים לסייע לך לשפר את חויית הגלישה בדפי האתר שלך (התמונה לקוחה מגוגל)
כפי שניתן לראות, מדדי ליבה אלה אינם בוחנים רק עד כמה מהר האלמנט בדף נטען. הם בוחנים גם את המהירות שבה כל אלמנט הופך לשמיש. מדד CLS (שינוי פריסה מצטבר) הוא המתקדם ביותר מבין קבוצת המדדים. הוא אינו ממוקד במהירות, אלה במניעת חווית משתמש לקויה, כמו: לחיצה על כפתור לא נכון על המסך בשל טעינה של מודעת פרסום ברגע האחרון. חשבו כיצד אתם חשים כאשר הדבר קורה? די מקומם, נכון?

שילוב המדדים החדשים עם פרמטרים נוספים לדירוג האתר בתוצאות החיפוש

עצם ההשקה של "Web Vital" היה ראוי לציון בפני עצמו, אך גוגל מצאה את הדרך לקחת את הפלטפורמה לדרגה הבאה. גוגל עומדת להשתמש במדדים החדשים, בשילוב פרמטרים נוספים לדירוג חויית המשתמש, כחלק מהאלגוריתם לשקלול מקום הדף בתוצאות החיפוש. חשוב לזכור, כי גוגל משתמשת בכמות בלתי ידועה של פרמטרים כדי לשקלל דירוג זה. חלק מהפרמטרים משמעותיים יותר בחישוב הכולל אך לרובם יש משמעות זניחה. עם זאת, השילוב בין כל הפרמטרים יסביר את סיפורו של האתר.

מדדי הרשת החדשים מצטרפים לפרמטרים קיימים המרכיבים את אלגוריתם הדירוג של חוויית המשתמש בעמודים:

  1. ·      ידידותיות למשתמש בטלפון נייד: האם האתר מותאם למסכי טלפונים ניידים?
  2. ·      HTTPS: האם האתר משתמש בסטנדרטים של חיבור מאובטח?
  3. ·      מודעות קופצות: האם האתר נמנע מהטמעת מודעות קופצות מעיקות?
  4. ·      גלישה בטוחה: האם האתר שלכם בטוח לשימוש?

פרמטרים אלה: "מחוזקים כעת במדדים מבוססי לקוח, מהעולם האמיתי כמו LC, FID, ו-CLS שהוזכרו לעיל. השילוב בין כל הפרמטרים מעניק תמונה כולל על חוויית הלקוח, בניסיון ליצור תמונה מלאה של ביצועי האתר", כפי שגוגל אוהבת לציין.

מדדי הליבה משולבים עם פרמטרים קיימים נוספים לדירוג האתר על מנת ליצור מדד כולל לחוויית הדף
(תמונות מגוגל)

כמובן, מדובר בדרך נוספת של גוגל לזהות עד כמה האתר בנוי בצורה טובה, ואומנם קל יותר להפריז בחשיבותו של עדכון מסוים זה. שכן, בסופו של יום לא ניתן להעלות את דירוגו של אתר המעניק חוויית משתמש מצוינת אך מכיל תוכן שאינו איכותי.

בעוד איכות התוכן עדיין מהווה פן עיקרי בדירוגו בתוצאות החיפוש, ביצועי האתר והדרך שבה הוא מוצג לגולש מתחילים לקבל משמעות רבה יותר מבעבר. באמצעות מדדים אלה, גוגל מצאה את הדרך לבחון את האתר שלכם מכל ההיבטים.

העדכון של גוגל לחוויית הדף ב-2021

לא פעם הואשמה חברת גוגל כי היא אינה שומרת על קשר רציף עם מקדמי אתרים וכן עם בעלי האתרים עצמם. בעבר, חזינו בעדכונים רבים לאלגוריתם שהושקו ללא פרסום מטעם החברה. עם זאת, כיום, גוגל דוגלת בשקיפות יותר מתמיד. בעדכון זה של חוויית הדף היא מזהירה אותנו פעמיים: הפעם הראשונה באמצעות ההכרזה על מדדי חווית הדף, ובפעם השנייה חצי שנה לפני הטמעת העדכון בפועל בשנת 2021.

עצם ההודעה מראש מאפשרת לבעלי האתרים, למקדמים ולמפתחי האתר זמן מספק להתכונן לעדכון. קיימים שלל כלים חדשים המאפשרים להבין את התפקוד של המדדים החדשים, לבחון את האתר ולשפרו באמצעות התובנות שהתקבלו. קיים תיעוד רב שניתן לנצל כבר מהיום. אי שם בשלהי 2021, גוגל תעדכן כי שינוי האלגוריתם יתבצע בטווח של חצי שנה.

אין צורך להשתמש יותר ב-AMP כדי להופיע בקטגורית "Top Stories" באזור החדשות

ישנה הכרזה מעניינת נוספת הקשורה לעדכון חוויית הדף. גוגל תסיר את הדרישה לשימוש בגרסת הדפים המואצים AMP כדי להופיע בקטגוריה "”Top Stories (ידיעות מובילות) באזור החדשות בתוצאות מנוע החיפוש. כעת כל אתר שבנוי היטב וזכה לקטלוג כאתר חדשות על ידי גוגל יוכל להיות משולב בקטגוריה זו. חוויית הדף תהפוך להיות אחד מהפרמטרים המובילים במטרה להשתלב ב"ידיעות המובילות". לכן, כדאי מאד לשפר את האתר שלכם בהיבט זה.

כלים חדשים לבחינת חוויית הדף?

גוגל משקיעה מאמץ כביר כדי לסייע לכל בעל אתר להסתגל לשינויים העתידיים בחוויית הדף. כלים חדשים וקיימים יסייעו לכם לבחון את האתר, ולקבל את התובנות המתאימות למקצה השיפורים באתר. כמו גם, להבין את ההיגיון והמשמעות העומדים מאחורי השינויים הנדרשים. אלה הכלים שבהם ניתן להשתמש:

·      Lighthouse (המגדלור) שנמצא בתוך ה-DevTool. נכון להיום הגרסה היא 6.0.

·      PageSpeed Insight – פלטפורמה המשלבת את המדדים החדשים.

·      Chrome User Experience Report API – כלי היוצר דו"חות ומאפשר לבחון חוויית משתמש עד עשרים ושמונה ימים של מידע על כתבות אינטרנט שונות.

·      Experience section – כלי בתוך ה-DevTools בחלק הבוחן את ביצועי האתר.

·      Search Console’s new Core Web Vitals report – סיכום ביצועי האתר בתוך ה-Search Console הכולל את מדדי הליבה החדשים.

·      Web Vitals Chrome Extension – תוסף לדפדפן כרום הכולל את מדדי הליבה לרשת, לבחינת המדדים ישירות מתוך הדפדפן.

התחילו לבחון, התחילו לשפר!

בעבר, ביצוע אופטימיזציות למהירות האתר וחוויית המשתמש הייתה קצת כמו "לטוס על עיוור", מעולם לא הייתה לכם דרך לדעת מה באמת מאיץ את האתר או גורם לאתר כלשהו להעניק לגולש הרגשה של ביצועים מהירים. עם שנים חברת גוגל הבחינה בצורך למדדים מדויקים בתחום חוויית המשתמש, והקשיבה לקריאות הגולשים שחפצו באתרי אינטרנט קלים לשימוש, בטוחים ומהירים.

באמצעות הכרזה על מדדים אלה, תוך הגדרתם כמשפיעים על דירוג האתר, גוגל הופכת את חווית השימוש בדפי האינטרנט לניתנת לכימות. היא יוצרת זאת בצורה מועילה מספיק כדי שניתן יהיה לשפוט את ביצועי האתר בפועל לפי המדדים הללו.

זכרו, כי הטמעת העדכון החדש לא תתבצע עד שנת 2021, אך כלי הבדיקה זמינים כבר היום. לכן, אתם יכולים להתחיל למדוד כבר עכשיו את ביצועי האתר ולשפרם. בהצלחה!